Zánět močového měchýře

- ve vývoji -

Příznaky

  • Zánět močového měchýře se pozná podle apatičtějšího chování, hrbení se a hlavně krvavé moči. Je nutno urychleně dojít na veterinu, infekce rychle postupuje až na ledviny.

Jak léčit

  • U veterináře dostanete atb - na 10 dní minimálně! V lékárně kupte čaj na záněty močových cest (podporuje vylučování moči - tedy vyplachování cest a má mírné analgetické účinky), uvařit podle návodu, do napaječky zředit půl na půl a případně dosladit - bývá hořký, ale zvířata většinou poznají, že jim pomáhá a ulevuje od bolesti a proto ho přijímají vcelku dobře. Samozřejmě držet v teple, třeba použít i láhve naplněné teplou vodou, dát více materiálu na pelíšek atd. Lepší je zvíře oddělit, mohou to chytit i ostatní.
  • Za informace děkujeme Dragonniese, ChS AkaiTatsu

 

Leela - popis léčby zánětu močového měchýře

  • Příznaky: Ve středu (21.3.2012) večer jsem v kleci objevila dost velkou louži krve, u žádné z holek jsem nenašla viditelné zranění, ani nic z čeho by mohly krvácet. Ve čtvrtek ráno jsem opět objevila velkou louži krve, takže jsem holky ještě důkladněji prohlédla a zjistila jsem, že Leela (v té době stará dva roky) má opatlaný ocas od krve a když jsem jí nechala na gauči, tak z ní vyšlo pár kapiček moči s krví. Odpoledne jsem šla na veterinu, kde dostala injekci Tolfedine s tím, že je potřeba odebrat 1ml moči na rozbor. Nechala jsem Leelu přes odpoledne zavřenou v přepravce, kde se vyčůrala a já jsem mohla moč odebrat do injekční stříkačky. V pátek ráno nám veterinář potvrdil zánět močového měchýře. Dostala další injekci Tolfedine a na 7 dní ATB Baytril. V sobotu ráno ještě jedna injekce Tolfedine a po dobrání ATB kontrola moči. Vše bylo již v pořádku, takže jsme léčbu nemuseli prodlužovat.
  • Jako doplnění léčby jsem vařila holkám urologický čaj a Leele jsem dávala 2 ks kanadských brusinek denně na podporu léčby, po dobrání ATB dostávaly ještě týden do vody probiotika Protexin Professional.
  • Za popis léčby děkujeme Jančí.

 

Iulia z Myshakova - popis léčby zánětu a nádoru močového měchýře

  • Přibližně rok a půl stará samice začala náhle močit krev. Neměla žádné jiné příznaky onemocnění (byla čilá, aktivní, měla chuť k jídlu, břicho nebylo na pohmat bolestivé), pouze její moč měla narůžovělou až načervenalou barvu (viz obrázky). Vyústění močové trubice i celé bříško měla čisté, nikdy jsem jí tam nenašla krev.
  • Na veterině byla přítomnost krve v moči potvrzena, zároveň byl potvrzen zánět vylučovací soustavy (kde přesně – ledviny, močový měchýř – nebylo nejprve určeno, jelikož by to bylo složité a vlastně nedůležité). Iulinka dostala Baytril s tím, že máme za pět dní přijít na kontrolu.
  • Mimo antibiotika jsem Iulku držela v teple, podávala urologický čaj a sušené brusinky, které jsou údajně při zánětech močových cest velmi účinné. Z klece jsem jí neseparovala, i přes to, že zánět močových cest může být nakažlivý, ale jeho nakažlivost není vysoká a psychická pohoda nemocného zvířete je podle mě velmi důležitá. Zvýšila jsem ale frekvenci čištění klece, dbala jsem na to, aby holky nikdy neležely v pomočeném pelechu, každou moč mimo podestýlku jsem okamžitě stírala.
  • Po pěti dnech nenastalo žádné zlepšení, takže Iulka dostala k Batrylu další ATB Synulox. ATB byla podávána další cca dva týdny bez jakéhokoliv účinku. Následně jsme dostaly ATB ještě na týden s tím, že pokud stále nenastane zlepšení, půjde Iulinka na ultrazvuk. Do dvou dnů ale nastává výrazné zhoršení, Iulka močí už prakticky čistou krev, ačkoliv jinak se na její kondici nic neprojevuje, je stále stejně aktivní.
  • Ultrazvuk je proveden ihned a je zjištěna velmi zvětšená stěna močového měchýře. Vzhledem k tomu, že vyšetření moči ukazovalo spíše na menší zánět, je pravděpodobné, že zvětšená stěna močového měchýře je způsobena nádorem a zánět ho pouze doprovází. Jelikož nádor na močovém měchýři nelze více méně nijak léčit ani operovat a zánět stále nelze vyloučit, postupujeme dále v léčbě zánětu.
  • Iulinka dostává novou kombinaci ATB – Marbocyl a Ronaxan, a dále kortikoid Prednison, pro potlačení růstu případného nádoru. Po dalších asi čtrnácti dnech podávání léků se konečně objevuje mírné zlepšení a během několika dnů již není krev v moči pouhým okem patrná. Dostáváme poslední dávku ATB a kortikoidů na dobrání.
  • Těsně před dobráním léků se Iulinky stav náhle zhoršuje, dostavují se nečekané příznaky – dezorientace, špatná koordinace pohybů a především neschopnost použít přední končetiny k čemukoliv jinému, než chůzi. Iulka není schopná se omýt, přidržet si jídlo v tlapkách, postavit se na zadní, přelézt na podlaze položenou knížku, ani vylézt do dvířek klece 10cm nad zemí. Do rána již je zcela apatická, bez reakce na cokoliv, následně umírá.
  • Dle veterinářky je nejpravděpodobnější příčina to, že nádor na močovém měchýři začal metastazovat (což prý tyto nádory dělají velmi často) do mozku a Iulinka tak zemřela na nádor mozku, čemuž by odpovídaly i projevy – neschopnost ovládat přední končetiny. Pitva ovšem nebyla provedena, takže o pravé příčině úmrtí se lze jen dohadovat.
  • Za popis léčby děkujeme Kometě.

Diskusní téma: Zánět močového měchýře

Potkan

Datum: 18.02.2022 | Vložil: Nela

Můj potkan středně dospělí moci krev nevím co mám dělat nemůžu kupovat léky, prosím o pomoc !

Samec

Datum: 02.11.2020 | Vložil: Lenka

Dobrý den, mám potkanka je to samec půl roku starý. Čůrá krev, nevíte co to může být?

Prosba

Datum: 21.05.2014 | Vložil: Lucie Krejčíková

Máte nějaké zkušenosti s produktem https://www.swissnatural.cz/e-shop/brusinky/mega-brusinky-50-10-cps-detail mám dlouhodobé problémy se zánětem močového měchýře.

vyzkoušené

Datum: 23.06.2009 | Vložil: dragonniese

zánět močového měchýře se pozná podle apatičtějšího chování, hrbení se a hlavně krvavé moči. Je nutno urychleně dojít na vet, infekce rychle postupuje až na ledviny...u vet dostanene atb - na 10 dní minimálně!! v lékárně kupte čaj na záněty močových cest (podporuje vylučování moči - tedy vyplachování cest a má mírné analgetické účinky), uvařit podle návodu, do napaječky zředit půl na půl a případně dosladit - bývá hořký, ale zvířata většinou poznají, že jim pomáhá a ulevuje od bolesti a proto ho přijímají vcelku dobře...samozřejmě držet v teple, třeba použít i láhve naplněné teplou vodou, dát více materiálu na pelíšek a tak...lepší je zvíře oddělit, mohou to chytit i ostatní...

Re: vyzkoušené

Datum: 21.04.2010 | Vložil: Them

V souvislosti s infekcí močových cest se svyšuje zásaditost moči a následkem toho se tvoří močové kameny a struvity (krystalky). Ty svými ostrými hranami zraňují močový měchýř a potkánka to bolí. (Jestli jsou v moči přítomny zjistí veterinář pod mikroskopem). Pomůže zvýšit podíl stravy, která moč okyseluje, zejména bílkoviny - vajíčko, maso.

Přidat nový příspěvek