Poranění končetin

Příčina úrazu

  • Nejčastější příčinou poranění končetin bývá pád, přisednutí nebo přiskřípnutí.
  • V extrémním případě se mohou potkánci poranit i při rvačce.

 

Co dělat

  • Potkaní nohy se nedají nijak fixovat, nejlepší je dát zvíře do přepravky, případnou ránu vydesinfikovat a podat mu analgetika proti bolesti (jen od veterináře, v žádném případě nedávat nic určeného primárně pro lidi, takový ibalgin by mu mohl víc ublížit než pomoct) aby mu bylo zabráněno v pohybu a zbytečně se nenamáhalo (u zadních nohou). Přední packy si většinou potkani "šetří" sami.
  • Počítejte také s tím, že zadní nohy obvykle srostou křivě a zvíře tak bude kulhat - to mu ale jinak v plnohodnotném životu nijak nebrání.

 

Obrazová příloha

 

 

Daik - popis léčby u zlomené zadní končetiny

  • Za informace k tomuto příběhu a fotodokumentaci moc děkuji Andree "Boruvce311", která dokázala, že i ošklivá zlomenina se dá s láskou, péčí a samozřejmě veterinární pomocí vyléčit...
  • Celou fotogalerii léčby najdete zde

(Sobota) Ke zlomenině přišel Daik při epileptickém záchvatu, když si nožku zasekl mezi mřížemi a při zběsilém pobíhání s ní „škubnul“. Ze začátku nožka vypadala v pořádku.

(Neděle) V neděli nám zadní nožka začala mírně otékat, byl vidět zatrhnutý drápek, tak jsme nožku vydesinfikovali a chladili.

(Pondělí) Nožka Daikovi otekla do velkých rozměrů a přestala být pohyblivá, šli jsme proto na veterinu. Kvůli otoku nešlo určit o co přesně jde - zda „jen“ o naraženinu nebo o zlomeninu. Ze začátku nám nedávali moc velkou naději na vyléčení. Dostali jsme ATB a injekci proti bolesti, doma jsme pak ještě chladili a desinfikovali.

(Úterý) Druhý den ale packa zfialověla a začala na ní praskat kůže od neustálého čištění a mytí (potkánkem). Veterinář proto zkoušel uvolnit tlak pomocí injekčních vpichů mezi prstíky, aby vytekla alespoň nějaká volná tekutina (něco málo vyteklo, hlavně pak krev). Dostali jsme mastičku Tenazym a další injekci ATB, protože si chtěl myšák nožku pořád kousat, přelepili mu ji gázou, kupodivu to pomohlo.

(Středa) Injekce jsme dostali dvě a veterinář nám potvrdil, že jde nejspíše o zlomeninu… Záleží teď prý hlavně na jeho tělíčku a přírodě, jak to bude vypadat dál, nesmí dostat nekrózu… Nožku se proto máme snažit udržovat vlhkou pomocí mastičky, měla by zabránit vzniku nekrózy.

(Čtvrtek) Podle doktora vypadá nožka pěkně, otok krásně padá dolů. Nevíme ale, jak velký cit v ní má, takže musíme čekat... Myšák viditelně ožívá, snaží se chodit, i když padá na jednu stranu (z třídenního ležení na druhé nožce).

(Pátek) Dostali jsme poslední dávku ATB, nožka začíná vypadat dobře, začíná to vypadat, že máme vyhráno :)

První dny jsem Daika musela čistit, krmit z ruky a dávat mu pít, ale zvládl to :) Dneska už je sice Daik za duhovým mostem, ale tehdy byl vážně statečný. Přestože byl povahou „hryzálek“, za celou dobu léčby, i když ho to muselo hrozně bolet, se mě ani jednou nepokusil kousnout a získal si tím mojí plnou důvěru.

Pro informaci: celkové náklady léčby nás první den vyšly na cca 350 Kč a každý další na cca 200 Kč. Na veterinu jsme chodili 5 dní.


Daik - vývoj léčby

Diskusní téma: Poranění končetin

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek