Ektoparazity a endoparazity (všenky, vši, svrab atd.)

aktuální článek najdete ZDE

 

Nejčastější potkaní parazité a jak se jich úspěšně zbavit.

 

Potkan napadený ektoparazity

 

Zákožka svrabová ("svrab")

  • Zákožka svrabová je roztoč, způsobující onemocnění zvané svrab.  Jde o ektoparazita, žijícího ve svrchních vrstvách kůže, kde si dělá chodbičky a živí se tkáňovým mokem.

 Co svrab způsobuje

  • Potkan se jím může nakazit buď kontaktem s nakaženým potkanem, podestýlkou nebo krmením, které se skladuje na místech, kam se může dostat nakažený divoký potkan, z oblečení člověka, který byl ve styku s nakaženým potkanem ale i třeba z trávy, kde se takový potkan proběhnul.

 Základní informace

  • U laboratorních potkanů se nejčastěji vyskytují dvě formy svrabu - kožní forma svrabu (Notoedres alepis) a ušní forma svrabu (Notoedres muris). Svrab, který mívají potkani, je přenosný poze mezi potkany a myšky, člověk nebo jiné zvíře se jím nemůže nakazit.
  • Kožní formu svrabu poznáme podle červených stroupků na těle potkana a prořídlé srsti. Potkan se také může čistit/škrábat víc než obvykle.  Ze začátku se nejčastěji vyskytují na hlavě, pod krkem, za oušky a mezi lopatkami. Později, pokud se svrab neléčí, má potkan velké mokvající strupy po celém těle.
  • Ušní formou svrabu bývají nejčastěji nakažení potkani ve zverimexech nebo velkochovech. Nejčastěji se vyskytují na uších ale mohou být i na ocase, končetinách, u nosu a očí nebo u genitálií. V počátku nemoci se potkanovi na postiženém místě, vyskytnou malé puchýřky, později to vypadá jako bradavice a v poslední fázi dochází k deformaci postiženého místa.

 Léčba

  • Léčba není v počátku stádia nijak náročná. Veterinář může udělat i seškrab kůže, šance, že se mu povede seškrábnout vzorek kůže i se zákožkou je ale cca 50%.
  • Mezi lopatky kápneme kapku Strongholdu (jedná se o růžový, určený pro koťata a štěňata do 2 kg) nebo Ivomecu, u kterého se musí ale aplikace ještě obvykle 2x opakovat po cca 10-ti dnech. Pokud je svrab delší dobu neléčený, je potřeba Ivomec aplikovat injekčně. Postižená místa je dobré dezinfikovat Betadine nebo jinou dezinfekcí, velice dobře působí i Tee Tree Oil. Neléčený svrab může skončit smrtí potkana.
  • Stejně důležité, jako správná léčba je ale i kompletní dezinfekce celé klece, včetně jejího vybavení. A to před začátkem léčby, v jejím průběhu ale i po jejím skončení. Může se použít Savo (nebo třeba hypermangan, "Domestos" obsahující savo atd.), ale je potřeba důkladně vše opláchnout a nechat vyvětrat. Důležitá je i výměna oblečení po manipulaci s nemocným potkanem nebo klecí.
  • Svrab se nemusí objevit u všech potkanů v chovu a i když je jen u jednoho, je obvykle potřeba přeléčit všechny potkany, které máme doma. Proto ani není potřeba dávat nemocného potkana do karantény. Měli bychom pamatovat na to, že do konce léčby by neměl nemocný potkan přijít do styku s jiným potkanem (výstavy, srazy potkanářů atd.) - hrozí nakažení dalších zvířat!
  • Informace o lécích v sekci "Antiparazitika"

 

Zdroje a další informace:

Autor: Dana Štěpánková z ChS Nergita

Konečné zpracování a korektura: Wren

Diskusní téma: Ekto/Endoparaziti (vši, všenky, svrab atd.)

svrab

Datum: 22.04.2013 | Vložil: Kateřina

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Moje potkaní miminko chytilo nejspíše ušní svrab , ale četla jsem, že spůsob léčení záleží na stáří potkana , ale já nevím kolik jí přesně je jak se věk dá určit abych nemusela v veterináři? děkuji.

svrab

Datum: 16.09.2011 | Vložil: Oškerová

je možné potírat potkanům svrab neostomosanem?

Přidat nový příspěvek