Kýla

  • boule v oblasti třísel
  • lze ji vmasírovat zpět do břišní dutiny, popř. nechat odstranit operativně

- ve vývoji -

 

Zkušenosti chovatelů

Pupeční kýla Agnes Z Jablonce

  • Agnesce se objevila pupeční kýla díky abcesu na pupíku, který nedovolil úplné zahojení břišní stěny po narození. Byla diagnostikována asi ve dvou týdnech života samičky, ovšem vznikla asi již dříve, ale z neznalosti jsem jí stále považovala za zrající abces. Kýla se projevovala jako drobná boulička v oblasti pupku, která se časem zvětšovala. Na pohmat byla měkká a od abcesu či nádoru se lišila tak, že její obsah bylo možno jemným tlakem „zastrčit zpátky do břicha“ kýlní brankou – „dírkou mezi kýlou a dutinou břišní“.
  • Vlastní kýla obvykle sama o sobě není pro potkana nikterak omezující. Kýla potkana obvykle nebolí ani mu jinak nevadí. Hlavním problémem kýly je to, že kýlní brankou se mohou dovnitř dostat orgány (v tomto případě nejspíše střeva) a může dojít k jejich uskřinutí (střívka se tam prostě zamotají a zaškrtí), což bez okamžité operace vede ke smrti zvířete.
  • Jelikož Agnes se kýlní branka postupem času stále zvětšovala (v konečné fázi měla průměr cca 1cm) a tím se zvyšovalo riziko vstupu střev, rozhodla jsem se nakonec pro preventivní operaci. Agnes byla operována ve čtyřech měsících věku a operace proběhla bez komplikací. Operace kýly se od nejčastějších operací běžných nádorů (mléčná žláza, nádory v tukové tkáni) liší tím, že se neomezuje pouze na podkoží, ale sešít je třeba (pochopitelně) i stěnu dutiny břišní, což dělá zákrok trochu náročnějším. Dalším praktickým projevem je to, že šev na dutině břišní se hojí podstatně déle než jizva na kůži.
  • Děkujeme Kometě z ChS Z Jablonce :)

 

Vmasírování kýly u Cleopatry

  • V případě Cleopatry se hned po odoperování nádoru, respektivě po přinesení samice domů, objevila na bříšku malá bulka. Hned druhý den pak byla bulka veliká asi jako třešeň. Po konzultaci na veterině, kde bylo pohmatem zjištěno, že v kýle nejsou žádné vnitřní orgány (jen svalovina a tuk), nám veterinář doporučil, ať ještě počkáme a bouličku postupně vmasírujeme, operovat nedoporučil. Po měsíci se bulka stáhla jen na malinkou bouličku.
  • Děkujeme za popsání problému Helče z ChS Mouseville

 

Operace kýly u Josefínky

  • Děkujeme Sankari, ChS Sankari, za popsání problému Josefínky.
  • "Naší Josefínce se po kastraci vytvořila veliká kýla. Přestože mne můj veterinář přesvědčoval, že jí to nijak v životě nevadí, dala jsem na radu Fany a kýlu nechala spravit. Tímto Fany děkuji, Josefínka je nyní v naprostém pořádku, žádně pooperační komplikace, kterých jsem se tak bála, nenastaly." Sankari

 

Operace kýly (Josefína od Sankari)

Diskusní téma: Kýla

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek